RWR80S11R0FSS73
Mfr.Part #
RWR80S11R0FSS73
Description
RES 11 OHM 2W 1% WW AXIAL
Length :
10.3124mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Diameter :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.39mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
11Ohms
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
2W
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80S11R0FSS73
Vishay / Dale RWR80S11R0FSS73
Through Hole 11Ohms, 2W, Wirewound,