RWR80S1101FPS73
Mfr.Part #
RWR80S1101FPS73
Description
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Resistance :
1.1kOhms
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
2W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
2W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.39mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10.3124mm
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Package / Case :
Failure Rate :
P (0.1%)
Datasheets
RWR80S1101FPS73
Vishay / Dale RWR80S1101FPS73
Through Hole 1.1kOhms, 2W, Wirewound,