RWR80S1070DSB12
Mfr.Part #
RWR80S1070DSB12
Description
RES 107 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±0.5%
Diameter :
2.39mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Length :
10.3124mm
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Resistance :
107Ohms
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80S1070DSB12
Vishay / Dale RWR80S1070DSB12
Through Hole 107Ohms, 2W, Wirewound,