RWR80S1031BRRSL
Mfr.Part #
RWR80S1031BRRSL
Description
RES 1.03K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Resistance :
1.03kOhms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Length :
10.3124mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR80S1031BRRSL
Vishay / Dale RWR80S1031BRRSL
1.03kOhms, 2W, Wirewound,