RWR80NR510FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80NR510FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.51 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.39mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
48 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
2W
Resistance :
510mOhms
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
2W
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Lead Length :
38.1mm
Length :
10.3124mm
Composition :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR80NR510FSB12
Vishay / Dale RWR80NR510FSB12
Through Hole 510mOhms, 2W, Wirewound,