RWR80NR475FSBSL
Mfr.Part #
RWR80NR475FSBSL
Description
RES 0.475 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
0.508 mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Max Power Dissipation :
2W
Lead Length :
38.1mm
Working Voltage :
0.9747V
Composition :
Wirewound
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
475mOhm
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
48 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Power Rating :
2W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Datasheets
RWR80NR475FSBSL
Vishay / Dale RWR80NR475FSBSL
FIXED RESISTOR, 475mOhm, Wirewound,