RWR80NR250FRRSL
Mfr.Part #
RWR80NR250FRRSL
Description
RES 0.25 OHM 2W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
10.3124mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Resistance :
250mOhms
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Width :
2.39mm
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Factory Lead Time :
48 Weeks
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Datasheets
RWR80NR250FRRSL
Vishay / Dale RWR80NR250FRRSL
250mOhms, 2W, Wirewound,