RWR80NR250FRBSL
Mfr.Part #
RWR80NR250FRBSL
Description
RES 0.25 OHM 2W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Resistance :
250mOhms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging :
Bulk
Power Rating :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
2
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
10.3124mm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80NR250FRBSL
Vishay / Dale RWR80NR250FRBSL
250mOhms, 2W, Wirewound,