RWR80NR249DSRSL
Mfr.Part #
RWR80NR249DSRSL
Description
RES 0.249 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Non-RoHS Compliant
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
249mOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.39mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
2W
Power Rating :
2W
Length :
10.3124mm
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR80NR249DSRSL
Vishay / Dale RWR80NR249DSRSL
249mOhms, 2W, Wirewound,