RWR80NR200FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80NR200FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Package / Case :
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Bulk
Resistance :
200mOhms
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.39mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
48 Weeks
Power Rating :
2W
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Width :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
2W
Length :
10.3124mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
RWR80NR200FSB12
Vishay / Dale RWR80NR200FSB12
Through Hole 200mOhms, 2W, Wirewound,