RWR80N8R06FPRSL
Mfr.Part #
RWR80N8R06FPRSL
Description
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
P (0.1%)
Width :
2.39mm
Resistance :
8.06Ohms
Power Rating :
2W
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
10.3124mm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
RWR80N8R06FPRSL
Vishay / Dale RWR80N8R06FPRSL
8.06Ohms, 2W, Wirewound,