RWR80N5900FSRSL
Mfr.Part #
RWR80N5900FSRSL
Description
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
590Ohms
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
2W
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Datasheets
RWR80N5900FSRSL
Vishay / Dale RWR80N5900FSRSL
590Ohms, 2W, Wirewound,