RWR80N5900FSBSL
Mfr.Part #
RWR80N5900FSBSL
Description
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.39mm
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
10.3124mm
Max Power Dissipation :
2W
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
590Ohms
Power Rating :
2W
Datasheets
RWR80N5900FSBSL
Vishay / Dale RWR80N5900FSBSL
590Ohms, 2W, Wirewound,