RWR80N58R3DSS73
Mfr.Part #
RWR80N58R3DSS73
Description
RES 58.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
10.3124mm
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Resistance :
58.3Ohms
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±0.5%
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80N58R3DSS73
Vishay / Dale RWR80N58R3DSS73
Through Hole 58.3Ohms, 2W, Wirewound,