RWR80N56R2FSB12
Mfr.Part #
RWR80N56R2FSB12
Description
RES 56.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Power Rating :
2W
Length :
10.3124mm
Packaging :
Bulk
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±1%
Resistance :
56.2Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Datasheets
RWR80N56R2FSB12
Vishay / Dale RWR80N56R2FSB12
Through Hole 56.2Ohms, 2W, Wirewound,