RWR80N36R5FSB12
Mfr.Part #
RWR80N36R5FSB12
Description
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Bulk
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
10.3124mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
2W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Power Rating :
2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
2.39mm
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
36.5Ohms
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR80N36R5FSB12
Vishay / Dale RWR80N36R5FSB12
Through Hole 36.5Ohms, 2W, Wirewound,