RWR80N3480FSB12
Mfr.Part #
RWR80N3480FSB12
Description
RES 348 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
2W
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
2W
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
348Ohms
Length :
10.3124mm
Power Rating :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.39mm
Datasheets
RWR80N3480FSB12
Vishay / Dale RWR80N3480FSB12
Through Hole 348Ohms, 2W, Wirewound,