RWR80N14R0FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80N14R0FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 14 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
10.3124mm
Lead Free :
Contains Lead
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.39mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Resistance :
14Ohms
Published :
Power Rating :
2W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR80N14R0FSBSL
Vishay / Dale RWR80N14R0FSBSL
14Ohms, 2W, Wirewound,