RSB6.8SMFHT2N
Mfr.Part #
RSB6.8SMFHT2N
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
TVS DIODE EMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Applications :
Automotive
Zener Voltage :
6.8V
Surface Mount :
yes
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
6.8V
Operating Temperature :
150°C TJ
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101
Polarity :
Bidirectional
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance @ Frequency :
30pF @ 1MHz
Max Power Dissipation :
10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RSB6.8SMFHT2N
ROHM Semiconductor RSB6.8SMFHT2N
SC-79SOD-523 Automotive AEC-Q101 Surface Mount 1 Zener Tvs Diode 6.8V 10W 30pF 1MHz 150C TJ