RSB5.6SMFHT2N
Mfr.Part #
RSB5.6SMFHT2N
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE EMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
50pF @ 1MHz
Applications :
Automotive
Power Line Protection :
No
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Zener Voltage :
5.6V
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101
Bidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
150°C TJ