RR70J681MDN1
Mfr.Part #
RR70J681MDN1
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V T/H
Stock
521
In Stock :
521
Capacitance :
680μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
Dissipation Factor :
0.08 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Termination :
yes
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Ripple Current :
6.1A
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tape
Type :
Polymer
Series :
FPCAP, RR7
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
6.3V
Leakage Current :
428.4μA
Height :
12.5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Mounting Type :
Published :
2009
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 100kHz
Datasheets
RR70J681MDN1
Nichicon RR70J681MDN1
680μF ±20% Radial, Can 0.551 14.00mm Bulk 7mOhm FPCAP, RR7 Through Hole Polymer General Purpose