RR70E821MDN1PX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR70E821MDN1PX
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Packing Method :
Tape
Length :
11.5mm
Voltage - Rated :
2.5V
Ripple Current :
5.6A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
820µF
Terminal Pitch :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
13.0048mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
20%
Polarity :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Lead Pitch :
3.5052mm
Leakage Current :
0.513mA
Pbfree Code :
yes
Published :
Max Operating Temperature :
105°C