RR70J391MDN1
Mfr.Part #
RR70J391MDN1
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V T/H
Stock
3
In Stock :
3
Leakage Current :
245.7μA
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
5.6A
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Through Hole
Diameter :
8mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
5.6A @ 100kHz
Height :
11.5mm
Published :
2009
Capacitance :
390µF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.08 %
HTS Code :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminum
Series :
FPCAP, RR7
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RR70J391MDN1
Nichicon RR70J391MDN1
390μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 7mOhm FPCAP, RR7 Through Hole Polymer General Purpose