RR70J221MDN1KX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR70J221MDN1KX
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Voltage - Rated :
6.3V
Height Seated (Max) :
13.0048mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
220μF
Leakage Current :
0.069mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Tape
Max Operating Temperature :
105°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
3.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Ripple Current :
5.6A
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.07
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
11.5mm
Tolerance :
20%
Datasheets
RR70J221MDN1KX
Nichicon RR70J221MDN1KX
220μF 20% Radial 13.0048mm 7mOhm