RR03J6R8TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR03J6R8TB
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
6.8Ohm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
3W
Number of Resistors :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
750V
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Published :
Operating Temperature :
-55°C~235°C
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.197Diax0.591L 5.00mmx15.00mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
ELV :
Compliant
Lead Length :
30mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Diameter :
5mm
Series :
RR, Neohm
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
RR03J6R8TB
TE Connectivity AMP Connectors RR03J6R8TB
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, Metal Film,