ROV14H560K-S
Mfr.Part #
ROV14H560K-S
Package / Case
Disc 14mm
Description
VARISTOR 56V 2KA DISC 14MM
Maximum AC Volts :
35V
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ) :
56V
Varistor Voltage (Max) :
61.6V
Energy :
16J
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Current - Surge :
2kA
Maximum DC Volts :
45V
Varistor Voltage (Min) :
50.4V
Capacitance @ Frequency :
5180pF @ 1kHz
Packaging :
Bulk
Datasheets
ROV14H560K-S
Introducing Littelfuse ROV14H560K-S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 14mm, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, ROV14H560K-S pinout, ROV14H560K-S datasheet PDF, ROV14H560K-S amp .Beyond Littelfuse ROV14H560K-S ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.