ROV14-560K-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROV14-560K-2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 14mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 14MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Current - Surge :
1kA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum DC Volts :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage (Min) :
50.4V
Varistor Voltage (Max) :
61.6V
Energy :
14J
Capacitance @ Frequency :
5184pF @ 1kHz
Number of Circuits :
1
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ) :
56V
Maximum AC Volts :
35V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Published :
Datasheets
ROV14-560K-2
Introducing Littelfuse ROV14-560K-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 14mm, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, ROV14-560K-2 pinout, ROV14-560K-2 datasheet PDF, ROV14-560K-2 amp .Beyond Littelfuse ROV14-560K-2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.