ROV14-112K-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROV14-112K-2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 14mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 1.1KV 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Min) :
990V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Max) :
1.21kV
Varistor Voltage (Typ) :
1.1kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Circuits :
1
Capacitance @ Frequency :
180pF @ 1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Maximum AC Volts :
680V
Current - Surge :
4.5kA
Energy :
248J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Maximum DC Volts :
895V
Published :
Datasheets
ROV14-112K-2
Introducing Littelfuse ROV14-112K-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 14mm, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, ROV14-112K-2 pinout, ROV14-112K-2 datasheet PDF, ROV14-112K-2 amp .Beyond Littelfuse ROV14-112K-2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.