ROV10H560K-2
Mfr.Part #
ROV10H560K-2
Package / Case
Disc 10mm
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 10MM
Varistor Voltage (Min) :
50.4V
Maximum DC Volts :
45V
Maximum AC Volts :
35V
Current - Surge :
1kA
Varistor Voltage (Max) :
61.6V
Published :
Package / Case :
Disc 10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Energy :
8.1J
Varistor Voltage (Typ) :
56V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Capacitance @ Frequency :
2900pF @ 1kHz
Datasheets
ROV10H560K-2
Introducing Littelfuse ROV10H560K-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 10mm, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, ROV10H560K-2 pinout, ROV10H560K-2 datasheet PDF, ROV10H560K-2 amp .Beyond Littelfuse ROV10H560K-2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.