ROV10-301K
Mfr.Part #
ROV10-301K
Package / Case
Disc 10mm
Description
VARISTOR 300V 2.5KA DISC 10MM
Maximum DC Volts :
250V
Maximum AC Volts :
195V
Current - Surge :
2.5kA
Package / Case :
Disc 10mm
Energy :
42J
Varistor Voltage (Min) :
270V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
330V
Varistor Voltage (Typ) :
300V
Capacitance @ Frequency :
278pF @ 1kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
ROV10-301K
Introducing Littelfuse ROV10-301K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 10mm, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, ROV10-301K pinout, ROV10-301K datasheet PDF, ROV10-301K amp .Beyond Littelfuse ROV10-301K ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.