RNV14JTL470K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNV14JTL470K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
470kOhm
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
1600V
Factory Lead Time :
11 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.236L 2.40mmx6.00mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 1150
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
RNV
Datasheets
RNV14JTL470K
Stackpole Electronics, Inc. RNV14JTL470K
FIXED RESISTOR, 470kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,