RNV14FAL15M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNV14FAL15M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15M OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Construction :
Cylindrical
Published :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
15mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Axial, Through Hole
Series :
RNV
Composition :
Metal Film
Lead Diameter :
0.55 mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.094Diax0.236L 2.40mmx6.00mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
1600V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 1150
Datasheets
RNV14FAL15M0
Stackpole Electronics, Inc. RNV14FAL15M0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 15MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,