RNV14FTL180K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNV14FTL180K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 180K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
180kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Axial, Through Hole
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNV
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.094Diax0.236L 2.40mmx6.00mm
Package / Case :
Axial
Datasheets
RNV14FTL180K
Stackpole Electronics, Inc. RNV14FTL180K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 180kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,