RNS0J151MDN1KX
Mfr.Part #
RNS0J151MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V T/H
Stock
540
In Stock :
540
Height :
11.5mm
Published :
2009
Leakage Current :
141.8μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
8mm
Dissipation Factor :
0.07 %
Lead Pitch :
3.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Radiation Hardening :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.9A @ 100kHz
Voltage :
6.3V
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current @ Low Frequency :
390mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current :
3.9A
Capacitance :
150µF
Tolerance :
±20%
Datasheets
RNS0J151MDN1KX
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RNS0J151MDN1KX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Type:Polymer, Mounting Type:Through Hole, Voltage:6.3V, Number of Terminations:2, RNS0J151MDN1KX pinout, RNS0J151MDN1KX datasheet PDF, RNS0J151MDN1KX amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RNS0J151MDN1KX ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RNS0J151MDN1KX
150μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Tape & Box (TB) 21mOhm FPCAP, RNS Through Hole Polymer General Purpose