RNS0G821MDN1PH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNS0G821MDN1PH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 4V T/H
Stock
880
In Stock :
880
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Published :
2009
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage :
4V
Type :
Polymer
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Series :
FPCAP, RNS
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
5.5A @ 100kHz
Terminal Shape :
Wire
Height :
12.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Polarity :
Polar
Number of Terminations :
2
Diameter :
10mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
820µF
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
4V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dissipation Factor :
0.08 %
Ripple Current :
5.5A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
492μA
Datasheets
RNS0G821MDN1PH
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RNS0G821MDN1PH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:4V, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, RNS0G821MDN1PH pinout, RNS0G821MDN1PH datasheet PDF, RNS0G821MDN1PH amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RNS0G821MDN1PH ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RNS0G821MDN1PH
820μF ±20% Radial, Can 0.551 14.00mm Tape & Box (TB) 10mOhm FPCAP, RNS Through Hole Polymer General Purpose