RNR70H5111FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR70H5111FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.11K OHM 1% 3/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant
Resistance :
5.11kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
750mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Series :
Military, MIL-PRF-55182/06, RNR70
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Datasheets
RNR70H5111FRRSL
5.11kOhms, 0.75W 3/4W, Metal Film,