RNCS2512BTC4R70
Mfr.Part #
RNCS2512BTC4R70
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 4.7 OHM 0.1% 1/2W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Length :
6.2992mm
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
RNCS
Width :
3.0988mm
Power Rating :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
4.7Ohms
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Published :
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Height :
660.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCS2512BTC4R70
RNCS Series, Thin Film, 4.7Ohms, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C