RNCS1206BTS150K
Mfr.Part #
RNCS1206BTS150K
Description
RES 150K OHM 0.1% 1/8W 1206
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
FIXED RESISTOR
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Resistance :
150kOhm
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Tolerance :
±0.1%
AEC-Q200
Datasheets
RNCS1206BTS150K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BTS150K
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 150kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C