RNCS1206BTE42K2
Mfr.Part #
RNCS1206BTE42K2
Description
RES PREC, 42.2 KOHM, 1206, 0.1%,
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
42.2 kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCS1206BTE42K2
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BTE42K2
RNCS Series, Thin Film, 42.2 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C