RNCS1206BTE3K32
Mfr.Part #
RNCS1206BTE3K32
Description
RES 3.32K OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
3.32kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCS1206BTE3K32
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BTE3K32
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 3.32kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C