RNCS1206BTE191K
Mfr.Part #
RNCS1206BTE191K
Description
RES 191K OHM 0.1% 1/8W 1206
RNCS
Published :
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
1 (Unlimited)
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
191kOhm
Datasheets
RNCS1206BTE191K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BTE191K
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 191kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C