RNCS1206BTE16K0
Mfr.Part #
RNCS1206BTE16K0
Description
RES 16K OHM 0.1% 1/8W 1206
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
16kOhm
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCS1206BTE16K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BTE16K0
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 16kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C