RNCS1206BTE10K2
Mfr.Part #
RNCS1206BTE10K2
Description
RES 10.2K OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
10.2kOhm
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Additional Feature :
High Precision
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCS1206BTE10K2
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BTE10K2
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 10.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C