RNCS1206BTC4R70
Mfr.Part #
RNCS1206BTC4R70
Description
RES 4.7 OHM 0.1% 1/8W 1206
Resistance :
4.7Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
3.048mm
Composition :
Thin Film
Width :
1.5494mm
Height :
660.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Mount :
Surface Mount
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RNCS1206BTC4R70
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BTC4R70
RNCS Series, Thin Film, 4.7Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C