RNCS1206BKE9K88
Mfr.Part #
RNCS1206BKE9K88
Description
RES 9.88K OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
9.88kOhm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
150V
Additional Feature :
High Precision
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCS1206BKE9K88
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE9K88
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 9.88kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C