RNCS1206BKE9K53
Mfr.Part #
RNCS1206BKE9K53
Description
RES 9.53K OHM 0.1% 1/8W 1206
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
9.53kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCS1206BKE9K53
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE9K53
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 9.53kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C