RNCS1206BKE97R6
Mfr.Part #
RNCS1206BKE97R6
Description
RES 97.6 OHM 0.1% 1/8W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Height :
660.4μm
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Precision
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
97.6Ohm
Datasheets
RNCS1206BKE97R6
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE97R6
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 97.6Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C