RNCS1206BKE8K66
Mfr.Part #
RNCS1206BKE8K66
Description
RES 8.66K OHM 0.1% 1/8W 1206
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
8.66kOhm
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
High Precision
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Datasheets
RNCS1206BKE8K66
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE8K66
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 8.66kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C