RNCS1206BKE87K6
Mfr.Part #
RNCS1206BKE87K6
Description
RES 87.6K OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
87.6kOhm
Construction :
RECTANGULAR
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCS1206BKE87K6
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE87K6
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 87.6kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C