RNCS1206BKE6R98
Mfr.Part #
RNCS1206BKE6R98
Description
RES 6.98 OHM 0.1% 1/8W 1206
2
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Thin Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.048mm
Contact Plating :
Tin
Resistance :
6.98Ohms
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Width :
1.5494mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCS1206BKE6R98
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE6R98
RNCS Series, Thin Film, 6.98Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C